طب سوزنی و درد
جولای 13, 2019
ماسک نوری
ماسک های نوری [ماسک led]
جولای 5, 2020

امبدینگ یا کاشت نخ به شیوه طب سوزنی: (TEA)

امبدینگ یا کاشت نخ به شیوه طب سوزنی (TEA)  روشی در طب سوزنی است که نخ های طبی  (به عنوان مثال ، پلی دی اکسان(PDO) ، ویکریل  و ..) را درون بافت زیر جلدی یا عضلات در نقاط خاص وارد می کنند . اولین گزارش از  کاربرد پزشکی TEA امبدینگ  در “Taepyeonghyeminbang (太平 方 方)” بود که در سال 982 میلادی منتشر شد. هر چند احتمالاً به دلیل دشواری تکنیک و عدم وجود مواد مناسب قابل جذب تا سالهای اخیر زیاد از این تکنیک استفاده نمی شده است. اما امروزه با تولید انواع مختلف نخ های طبی قابل جذب این تکنیک مورد استقبال گسترده قرار گرفته است. برای  قرار دادن نخ پزشکی ، از یک  سوزن راهنما  که نخ به آن متصل می شود، استفاده میشود. سوزن پس از قرار دادن نخ  برداشته می شود و نخ  در بافت زیر جلدی یا عضله می ماند. نخ تعبیه شده به تدریج نرم و تجزیه می شود و با گذشت زمان حل می شود . زمان جذب کامل در انواع نخ ها متفاوت است و از چند هفته تا چند ماه طول می کشد . امبدینگ معمولا  یک اثر درمانی قوی و ماندگار دارد. در روش امبدینگ ،نخ ها باعث تحریک مداوم و آرام نقاط طب سوزنی می شوند و اثرات درمانی طب سوزنی به طور مداوم در بدن ایجاد می شود.

یکی از مشهورترین کاربردهای امبدینگ درکاهش سایز و وزن است . تاثیر امبدینگ یا همان کاشت نخ لاغری بر روی کاهش سایز و کاهش وزن بسیار قابل توجه است .تاثیر امبدینگ روی لاغری هم به علت تاثیر آن روی نقاط طب سوزنی و هم به علت تاثیرات خود نخ ها روی بافت چربی اضافه است.  اثرات طب سوزنی  امبدینگ در لاغری شامل افزایش متابولیسم ( سوخت و ساز بدن) ، کنترل اشتها ، تحریک دفع مواد زاید از بدن ،  تقویت عملکرد ارکان های دخیل درگوارش و هضم و جذب مواد مانند روده ها و معده و ..،است . علاوه بر اثرات طب سوزنی  ،وجود نخ ها به عنوان جسم خارجی در بافت چربی باعث می شود خونرسانی به بافت چربی و مناطق دارای سلولیت بیشتر شده و برداشتن بافت چربی از منطقه، تحریک و تسریع شود و کاهش سایز موضعی رخ دهد.

 

مزایای امبدینگ:

  • عدم نیاز به مراجعات مکرر
  • هزینه کمتر نسبت به بسیاری از روش ها
  • نداشتن عوارض جانبی
  • داشتن اثرات مثبت بر روی سلامت عمومی فرد
  • درمان همزمان بعضی  اختلالات در  بدن
  • تاثیربیشتر بر روی بافت چربی و در نتیجه کاهش سایز بیشتر نسبت به کاهش وزن

خطرات و عوارض جانبی امبدینگ:

امبدینگ هیچ عارضه مهم وخطری ندارد . این نخ ها  وارد احشای بدن نمی شوند وفقط در بافت چربی زیر پوست و گاهی عضلات گذاشته می شوند . عوارض احتمالی  محدود به ایجاد کبودی و درد در چند روز اول بعد از کاشت نخ هستند که به تدریج کاملا برطرف می شود .این عوارض فقط در معدودی از افراد اتفاق می افتد و اکثرا حتی درد و کبودی هم ندارند .

در مرکز طب سوزنی ما ، کاشت نخ لاغری با نخ های پیشرفته انجام می شود که خود نخ هیچ واکنش غیرطبیعی در بدن ایجاد نمی کند اما در گذشته و حتی در حال حاضر برخی  امبدینگ را با نخ های کات گوت انجام میدادند. در مواردی که کاشت نخ با کت گوت انجام شود ممکن است به علت وجود پروتیین های حیوانی ،در اطراف نخ واکنش شدیدی ایجاد شود که باعث ایجاد ندول و سفتی در اطراف نخ شده و ممکن است تا مدتی برای بیمار ایجاد ناراحتی کند که البته این عارضه هم به تدریج و به طور کامل برطرف می شود و خطری برای فرد ندارد . در کلینیک ما از نخ های کات گوت استفاده نمی شود

موارد منع استفاده :

دیابت پیشرفته ، بارداری ،بیماریهای  ضعف سیستم ایمنی و کسانی که داروهای سرکوبگر ایمنی مصرف می کنند.

 

آیا انجام کاشت نخ دردناک است و خونریزی دارد؟

انجام کاشت نخ در امبدینگ ،معمولا درد بسیار کمی دارد و بنابراین نیازی به انجام بی حسی نیست . در صورتی که فرد اصرار داشته باشد می توان از کرم های بیحسی موضعی استفاده کرد اما هیچ نیازی به بی حسی تزریقی برای انجام امبدینگ نیست .بعد از انجام کاشت نخ لاغری در شکم معمولا بیمار دردی راحس نمی کند .اما ممکن است در مواردی که کاشت نخ در سایر نواحی مثل دست ها و پاها انجام شده باشد بیمار در چند روز اول با بعضی حرکات بدنی،  احساس درد داشته باشد .

امبدینگ باعث ایجاد خونریزی نمی شود گرچه ممکن است گاهی در برخی نقاط قطراتی خون خارج شود..

 

 

هزینه انجام امبدینگ :

قیمت کاشت نخ لاغری بسته به مرکزی که در آن امبدینگ را انجام می دهید قیمت متفاوتی دارد .اما به این علت که انجام آن یک بار در ماه کافی می باشد و نسبت به طب سوزنی جلسات کمتری لازم دارد در نهایت هزینه کمتری نسبت به طب سوزنی دارد .

 

 

برای لاغری طب سوزنی بهتر است یا امبدینگ؟

 

جواب این سوال برای هر فرد متفاوت است  ولی در کل بهترین نتیجه با ترکیب امبدینگ و طب سوزنی  به دست می آید .در صورتی که شخص امکان مراجعه منظم دو بار در هفته برای طب سوزنی لاغری  را ندارد ،بهترین گزینه کاشت نخ لاغری است .در مواردی که وزن شخص تقریبا طبیعی است اما چاقی موضعی دارد نیز بهترین روش امبدینگ است .اما در افرادی که وزن بالا دارند یا مشکلات مرتبط با چاقی مانند کم کاری تیرویید ، افزایش اشتهای شدید ، یبوست مزمن، افسردگی و ..دارند  و یا به طور همزمان دچار سایر بیماری ها هستند ، بهتر است طب سوزنی درمان اصلی باشد. معمولا ایده آل ترین روش آن است که در فاصله بین جلسات امبدینگ از طب سوزنی هم برای تسریع روند لاغری کمک گرفته شود .برای  انتخاب بهترین روش حتما  با پزشک طب سوزنی خود مشورت کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *